Trwałość projektu „PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych” oraz Instytucjonalna gotowość podmiotu do świadczenia usług (realizacja zasady trwałości projektu pn. „PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych”)

Zadanie 7: Placówka wsparcia dziennego – świetlica środowiskowa (ŚŚ)-ZHP

Z dniem 31 marca 2022 r. zakończyła się realizacja projektu “PoCUŚ – Piotrkowskie Centrum Usług Środowiskowych” w ramach konkursu nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/18 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 Osi priorytetowej IX Włączenie społeczne, Działania IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, Poddziałania IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne, nr projektu RPLD.09.02.01-10-B059/18.
W ramach zapewnienia trwałości projektu Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka/ Komenda Hufca Piotrków Trybunalski ogłasza gotowość do świadczenia usług Placówek wsparcia dziennego na okres co najmniej 3 lat.

Projekt utworzenia Świetlicy Środowiskowej wsparcia dziennego “PRZYTULISKO” w Przygłowie ukierunkowany jest na pomoc rodzinom z gminy Sulejów, poprzez wsparcie rozwoju tych rodzin w procesie przygotowywania dzieci i młodzieży do samodzielnego życia, kształtowania właściwych postaw społecznych poprzez objęcie ich w czasie wolnym od zajęć szkolnych opieką oraz zajęciami edukacyjnymi i profilaktycznymi.

Zadaniem projektu nr 7 jest przygotowanie placówki świadczącej zadania świetlicy środowiskowej do prowadzenia zajęć profilaktycznych, dydaktycznych, wychowawczych dla dzieci i młodzieży polegających na zagospodarowaniu czasu wolnego. Praca niniejszej świetlicy charakteryzuje się różnorodnością form z wykorzystaniem metod pracy harcerskiej. To stanowi o jej atrakcyjności i odmienności w porównaniu z pracą szkolną. Tradycyjną formą zajęć świetlicowych są gry i zabawy. Zabawa jest szczególnie dla dzieci naturalną potrzebą rozwojową. Jest ona dla nich formą poznania rzeczywistości, rozwoju umiejętności współżycia w zespole. Gry i zabawy przyczyniają się do ogólnego rozwoju umysłowego, rozszerzają horyzonty wiedzy, ćwiczą zmysły, wyrabiają orientację w przestrzeni, rozwijają zwinność, spostrzegawczość, zręczność.

Zadanie to będzie realizowane poprzez pracę dwóch wychowawców, wolontariuszy oraz czterech profesjonalnych specjalistów, którzy prowadzić będą zajęcia z IV kluczowych kompetencji:

  1. Kompetencje informatyczne
  2. Kompetencje porozumiewania się w języku angielskim
  3. Kompetencje z umiejętności uczenia się
  4. Kompetencje świadomości i ekspresji kulturalnej

Świetlica będzie funkcjonować w oparciu o wyznaczone cele i zadania jakie stawia sobie za nadrzędne:

1.Zapewnienie wychowankom opieki w godzinach ustalonych w porozumieniu z rodzicami.

2.Wytwarzanie dobrego klimatu do nawiązywania kontaktów dziecka z wychowawcą świetlicy.

3.Niesienie pomocy w uzupełnianiu braków wychowania rodzinnego i środowiskowego.

4.Opieka, pomoc i rada w każdej sytuacji, która przysparza dzieciom istotnych trudności.

5.Organizowanie korzystania z wyżywienia – posiłki i podwieczorki.

6.Organizowanie odpoczynku czynnego, ruchu (jeśli to możliwe na świeżym powietrzu).

7.Organizowanie nauki i właściwej pomocy w zdobywaniu i utrwalaniu wiedzy.

8.Wzbudzanie i rozwijanie zainteresowań poprzez dostarczanie okazji do różnorodnej ekspresji (plastycznej, muzycznej, dramatycznej).

9.Stała systematyczna współpraca w razie potrzeb z rodzicami, wychowawcami, pedagogiem szkolnym.

10.Udział świetlicy w życiu społecznym szkoły i środowiska lokalnego.

Wartość projektu/zadania nr 7: 6 629 393,44/745 805,00 PLN

Wartość dofinansowania projektu/zadania nr 7: 5 965 794,14/639 445,00 PLN

Ogółem o projekcie

Celem głównym projektu jest rozwój, a ty samym zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych, poprzez utworzenie i prowadzenie na terenie powiatu piotrkowskiego miejsc świadczenia usług społecznych w formie: usług opiekuńczych  w miejscu zamieszkania dla mieszkańców gmin Grabica, Sulejów, Wolbórz i Moszczenica, specjalistycznych usług opiekuńczych  dla mieszkańców gminy Sulejów, 2 świetlic środowiskowych dla mieszkańców gminy Sulejów , klubu seniora dla mieszkańców gminy Grabica (KS), mieszkań wspomaganych, wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego , świetlic podwórkowych  oraz doradztwa specjalistycznego  dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego. Dobór usług społecznych oprze się o Indywidualną Ścieżkę Wsparcia, tak by w jak największym stopniu były dostosowane do potrzeb poszczególnych osób. Zgodnie z celami szczegół. RPO WŁ na lata 2014-2020 oraz zapisami SzOP RPO WŁ 2014-2020, działania podejmowane w ramach projektu przyczynią się do ograniczenia ubóstwa i wykluczenia społecznego osób niesamodzielnych z niepełnosprawnością,  dzieci i młodzież do 18 r.ż. oraz ich otoczenia, poprzez wzrost liczby miejsc świadczenia usług społecznych oraz wsparcie otoczenia osób niesamodzielnych.
Planowanym efektem realizacji projektu na terenie powiatu piotrkowskiego jest powstanie dwóch obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz objęcie 65 osób szkoleniami/doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych.

PoCUŚ – Piotrkowskie  Centrum Usług Środowiskowych tworzy partnerstwo 4 samorządów gminnych, 2 organizacji pozarządowych, liderem projektu jest Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Trybunalskim.

Partnerami projektu są :
1. Lider Projektu – Powiat Piotrkowski / Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piotrkowie Trybunalskim.
2. Partner projektu:

Partner 1 – Fundacja ,,Alter Med.” Centrum Pomocy – Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień;
Partner 2 – Gmina Sulejów / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulejowie;
Partner 3 – Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Łódzka/ Komenda Hufca Piotrków Trybunalski;
Partner 4 – Gmina Wolbórz / Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolborzu;
Partner 5 – Gmina Moszczenica / Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Moszczenicy;
Partner 6 – Gmina Grabica/ Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Grabicy;

Realizowane zadania obejmują:

Zadanie nr 1 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania – Gm. Wolbórz
Zadanie nr 2 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania-Gm. Moszczenica.
Zadanie nr 3 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania- Gm. Grabica.
Zadanie nr 4 – Klub Seniora-Gm. Grabica.
Zadanie nr 5 – Usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania-Gm. Sulejów.
Zadanie nr 6 – Usługi opiekuńcze specjalistyczne (SUO) – Gm. Sulejów.
Zadanie nr 7 – Placówka wsparcia dziennego – świetlica środowiskowa (ŚŚ)-ZHP
Zadanie nr 8 – Placówki wsparcia dziennego – prowadzona w formie pracy podwórkowej realizowanej przez wychowawcę -ZHP.
Zadanie nr 9 – Mieszkania wspomagane wspierane – ALTERMED
Zadanie nr 10 – Poradnictwo merytoryczne dla opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych – ALTERMED
Zadanie nr 11 – Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego – PCPR

Projekt będzie realizowany od 2019-04-01 do 2022-03-31

Zadanie jest finansowane ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030

Zadanie jest finansowane ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030